Dzień dobry,
ostatnio coraz częściej słyszałem o panelach na podczerwień. Paru znajomych zainstalowało sobie je w domu, mieszkaniu i są zachwyceni. Zacząłem się zastanawiać co w tym jest takiego super? Musiałem to sprawdzić.
Zacznę od tego, że panele na podczerwień są to promienniki długofalowe. Tak jak słońce ogrzewa swoimi promieniami ziemię poprzez emisję fal ciepła, tak też emitowane jest ciepło przez panele. Dociera ono bezpośrednio do ciała wywołując przyjemne uczucie kojącego ciepła.
Najważniejszym jednak jest fakt wtórnego oddania ciepła do pomieszczenia, które akumuluje się w ścianach, podłogach oraz sufitach. Potęguje to równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniach. Dzięki temu eliminujemy uczucie „zimnych stóp” oraz „rozgrzanej głowy”. Rozgrzane mury pozostają suche na całej powierzchni – dzięki temu eliminujemy problem wilgoci. Przy odpowiednio dobranej mocy paneli grzewczych do kubatury pomieszczeń, łączny czas pracy systemu ogrzewania podczerwienią z reguły nie przekracza 6 godzin w ciągu doby.
GŁÓWNE ZALETY PANELI GRZEWCZYCH PODCZERWIENI.
Energooszczędność:
- brak konieczności wydzielenia miejsca do przechowywania opału, kosztów jego transportu oraz przeładunku
- zbędność komina, jego konserwacji i okresowego czyszczenia
- brak pomieszczenia na piec oraz kosztów jego konserwacji
- działanie bez wzbijania kurzu i wywoływania cyrkulacji powietrza (ważne dla alergików)
- długa żywotność
- energooszczędność
- brak kosztów konserwacji
- brak strat ciepła tak jak ma to miejsce podczas jego transportu rurami od pieca do kaloryferów
- odpada zakup kosztownego pieca oraz jego okresowej konserwacji, napraw i obsługi
- odpadają koszty konserwacji linii przesyłowych oraz niebezpieczeństwo ich nieszczelności, przecieku i eksplozji
- łatwy montaż
- oszczędność miejsca, elegancja i funkcjonalność
Ekonomia
Skuteczność wynosząca prawie 100% (ciepło jest konsumowane w miejscu jego wytworzenia), nie tworzy warstw powietrza (wznoszące powietrze ciepłe, opadające chłodne), dopasowana do indywidualnych potrzeb regulacja.
Koszt eksploatacji systemu ogrzewania podczerwienią w polskich warunkach, to statystycznie około 5 zł. za metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni w skali miesiąca, w którym występują głównie minusowe temperatury. Oznacza to, iż ogrzanie powierzchni 40 m2 to koszt około 200 zł miesięcznie podczas zimy.
Ekologia
Mała energochłonność dzięki bezpośredniej emisji ciepła, brak szkodliwych emisji, brak zużycia tlenu i wydzielania spalin.
Wellness
Higieniczność, brak przeszkadzającego ciągu powietrza, nie powoduje wzbijania kurzu, nie powoduje wysychania powietrza, wzmacnia system odporności, kojące przyjemne i zdrowe ciepło.
Co myślicie o zastosowaniu takich paneli w waszym domu?
Ciekawa ofertę paneli, termostatów i promienników ciepła posiada ten sklep.